Jaké?
1) V nestabilním prostředí s vidinou možné války, klimatické krize (hrozba uhoření) se jenom těžko někomu chce rodit děti.
2) Ekonomické podmínky - životní úroveň Čechů klesla nejvíc z celé Evropy. Měli jsme největší propad reálných mezd ze všech zemí OECD. Máme nejdražší bydlení v Evropě, předražené hypotéky i nájemní bydlení a nedostatečnou bytovou výstavbu. K tomu drahé energie i potraviny a průmysl hlásí propouštět. V takto ztížených podmínkách jen těžko chtějí lidé zakládat rodiny.
3) Změna životního stylu a preference mladých lidí. Mnozí dnes chtějí cestovat, studovat, budovat kariéru a k tomu mizí model tradiční rodiny jako vzoru a základu společnosti. Když dnes mladí čelí krizi identity a mnoha pohlavním teoriím, myslí si vláda že budou chtít zakládat tradiční rodiny??
4) Stále chybí dostatečná kapacita předškolních zařízení. Pro zhruba 40 tisíc dětí nejsou místa ve školkách a „hlídací“ babičky, kvůli Jurečkově důchodové „reformě“, místo hlídání, musejí déle pracovat.
5) Není dostatečná kapacita částečných a flexibilních úvazků, aby mohly rodiče skloubit mateřství s prací a vládní podpora (sleva 5% na sociálním pojištění) je směšně nízká a nepokryje ani náklady zaměstnavatele na zřízení částečného úvazku.
6) Chybí vládní podpora rodinné politiky. Místo, aby vláda rodiny podpořila, tak jim naopak doslova škodí.
Zrušila jim školkovné 20800 ročně.
Osekala slevu na nepracujícího partnera (který se stará o malé dítě) 24840 ročně.
Rodiče dětí od 3 do 7 let tak obrala o 45640 korun čistého ročně!
Rodiče dětí do 3 let pak o 20800 korun ročně.
K tomu zvedla rodičovský příspěvek o směšných 50 tisíc (jen o půlku inflace) a odmítla ho pravidelně valorizovat. Maminky na rodičovské tak musejí vyjít s částkou v průměru kolem 9 tisíc korun. To je ani ne 1/2 průměrného důchodu a dokonce ani ne 1/4 průměrné mzdy v ČR - tedy směšně málo!
Komentáře